Nakliyat Hizmet Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeli

blog
Taşınmak başlı başına zahmetli bir iş. Hele ki, tüm evi baştan farklı bir ilçe hatta farklı bir şehire taşıma, tam anlamıyla meşakatli ve yorucu bir dönem geçirmek gibi. Çünkü, taşınmak aynı gün başlamaz. En azından 1 hafta 10 gün öncesine kadar bazı hazırlıkları yerine getirmek lazım, aksi halde taşınmak düşündüğünüzden daha yorucu bir hal alacak sizler için. O yüzden, nakliye hizmeti almadan önce nelere dikkat edilmeli şeklinde bir checklist ( kontrol listesi ) hazırladık sizler için.

a.) Evden Eve Nakliye Hizmeti Veren Güvenilir Bir Nakliye Firması Bulmak

Evden eve nakliye, yani tam anlamıyla taşıma yapan bir firma bulmak, listenin en başında. Çevrenizde böyle bir firma bulmak için ilçe veya şehrin taşımacılık firmalarının yoğunlukta olduğu bölgede bir araştırma yapmak veya artık daha revaçta olan evden eve nakliye hizmeti veren firmaları internetten bularak, detayları görüşmeniz, fiyat almanız ve bazı kararları alarak ön anlaşmayı yapmanız gerekiyor. İstanbul evden eve nakliyat firması hedef nakliyat olarak en güvenilir nakliye firmalarından bir tanesi olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

b.) Eşylarınız Arasında En Önemlilerini Ayrıca Paketlemek ve Hazırlamak

Bunlar özellikle, önemli evraklar, belgeler, pahada ağır olan tüm eşya ve dökümanlarınız olacak. Bunlar ayrıca, kendi çevrenize yakın tutmak gerekiyorsa taşıma esnasında yanında olması oldukça önemli. Eşya taşımacılığı dışında kalan bu tip ufak detaylar, aslında taşınma esnasında dikkat edilecekler arasında gözden kaçmasına rağmen oldukça önemli bir konu. Bunların dışında kalan özellikle kırılacak eşyalarınız ( Tabaklar, biblolar, kaseler, cam ve porselen eşyalar vs.. ) ufak küçük kutularda, aralarında ufak ayraçlar olacak paketlenirse çok daha sorunsuz olur.

c.) Eski ve Yeni Abonelik Hizmetlerinin Kapatma/Bildirim ve Taşıma İşlerinin Başlatılması

Unutmamanız gereken bir konu, hatta taşınma öncesinde halletmeniz sonrasındaki işlerinizi oldukça rahatlatacak diyebiliriz. Özellikle, elektrik, su, internet aboneliklerinde taşıma veya yeni bir abonelik başlangıcı için başvuru yapmak 1 hafta kadar bir zaman kazandıracak sizlere. Bu sayede, ev yerleşimine daha çok zaman ayırabilmiş olacaksınız. Ayrıca yeni bina veya sitedeki komşu veya yönetimiyle tanışacak, taşınma öncesinde halletmeniz gereken konular varsa onları da öğrenerek taşınma öncesinde halletmiş olursunuz.

d.) Taşınma Öncesinde İş İzni veya Yıllık İzin

Eğer ev taşımasında aile içerisinde çalışan yetişkinler varsa, mutlaka en azından bir tanesinin taşınma esnasında işlerin başında olması gerekiyor. En azından evden eşyaların paketlenmesi ve taşınması esnasında, birinin tüm işlem bitene kadar çalışanlarla beraber sürecei takip etmesi önemli. Sonrasında, yeni ev içerisine eşya yerleştirme kısmı için yine birinin rehberlik etmesi önemli. Bu konuda aile bireylerinden birinin çalışma yerinden izin almış olması ya da ailenin yıllık iznine denk getirmiş olması basit görünen ama önemli bir konu.

e.) Ön Anlaşma ve Taşıma Öncesinde Tam Anlaşma

Şöyle ki, bazı durumlarda sözde kalan vaadler ve bildirimler, unutulabilir ya da yanlış anlaşılmalara neden olabilir. O yüzden, ön anlaşmanızda da ( ilk görüşme ) olduğu gibi taşıma öncesinde, son kez evden eve taşıma firması ile görüşerek; * Ev eşyası durumu ve oda bildirimi, * Taşıma yapılacak kat, * Taşıma şekli ( düşük katlarda merdiven , yüksek katlarda asansör kurulumu) belirleme, * İş başı ve iş sonu boyunca eşya güvencesi ( taşıma sigortası ), * Hedef yer açık adres, * Taşıma saatleri, günlerinin belirlenmesi, * Hedefteki taşıma şekli, * Ödeme ( Öncesinde yarısı, tamamlandığında diğer yarısı vb. gibi.) Bunları öncesinde mutlaka belirleyin ve netleştirin. Bu checklistte yer alan maddeler sayesinde, sizler de sorunsuz bir taşınma yaşayacaksınız. Hem kafanızdaki kaygılardan kurtulacak, hem de bazı ufak detaylar sayesinde fiziken daha az yorulacaksınız.
Tags:

Leave a comment

Ara
× Whatsapp İletişim